Komu w drogę, temu... fotel!

O czym powinniśmy pamiętać przed narodzinami naszego maleństwa? - o wyborze odpowiedniego fotelika samochodowego.

Fotelik będzie nam potrzebny tuż po narodzeniu się dziecka przy odbiorze ze szpitala. Pierwsze foteliki nazywane również nosidełkiem, "łupinką" często sprzedawane są w zestawie z wózkiem (tzw. zestaw 3w1: spacerówka, gondola i fotelik). Foteliki te można zamontować na stelaż wózka i pasują kolorem do jego tapicerki, ale zazwyczaj mają one kiepskie wyniki w testach zderzeniowych lub wcale nie brały udziału w crashtestach. Dlatego najlepiej jest kupić fotelik oddzielnie- co nie oznacza, że nie będziemy mogli go zainstalować na wózku. Teraz większość firm produkujących wózki ma w ofercie łączniki (adaptery), które pozwolą połączyć nam foteliki znanych, testowanych marek z ich wózkami. Mimo tej możliwości nie należy używać fotelika jako kompaktowego wózka - niewskazane jest dłuższe przebywanie dziecka w foteliku. Według lekarzy dziecko nie powinno przebywać w foteliku dłużej niż dwie godziny. Nawet podczas długiej podróży należy robić przerwy i wyjmować niemowlę. 

Foteliki 0-13 kg zawsze montujemy tyłem do kierunku jazdy. Opis montażu fotelika w samochodzie zazwyczaj znajduje się na boku skorupy fotela. Foteliki 0-13 kg zawierają pałąk/rączkę, która poza tym że służy do przenoszenia fotelika to przede wszystkim jest dodatkowym zabezpieczeniem w razie wypadku. Pałąk w większości fotelików powinien być postawiony pionowo do góry. Niektóre firmy zalecają złożenie i zablokowanie go do kanapy samochodu. 

Przy wyborze fotelika powinniśmy również zwrócić uwagę na prawidłowe ułożenie ciała dziecka. Wkładki, które posiada fotel, to dla dziecka nie tylko komfort i poczucie bezpieczeństwa, ale również prawidłowe ułożenie miednicy, tułowia i głowy tak, aby jak najbardziej przypominały linię prostą. Zwiększa to komfort oddychania oraz zapobiega cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, co skutkuje np. refluksem pokarmowym. Wraz ze wzrostem dziecka stopniowo wyjmujemy wkładki z fotelika, przez co powiększamy ilość miejsca dla dziecka.

Równie ważne jest dopasowanie fotelika do samochodu. Zwróćmy uwagę na to, by poświęcić trochę czasu i przymierzyć fotel do kanapy w swoim aucie. Kanapy w samochodach są różnie wyprofilowane i nie wszystkie foteliki dobrze /stabilnie się na nich układają. Najważniejszy jest odpowiedni kąt montażu fotelika. Jeżeli kanapa w samochodzie jest mocno zadarta, jest duże ryzyko, że fotelik będzie leżał na niej zbyt pionowo. Na płaskiej z kolei za bardzo poziomo/leżąco. Tylko przymierzając możemy uniknąć błędów w tym względzie.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszego dziecka jest najważniejsze, ponieważ mamy wpływ wyłącznie na naszą jazdę samochodem, a na innych uczestników ruchu niestety nie.

Wyprawka dla noworodka

Zebranie niezbędnych ubranek i akcesoriów dla noworodka to obowiązek każdego rodzica. Pierwsze tygodnie są kluczowe, a odpowiednie warunki oraz przedmioty pomogą poznawać noworodkowi otoczenie w bezpieczny sposób

zobacz
Podróż zwana „rodzicielstwem”.. :)

Narodziny dziecka to moment, na który czeka każdy rodzic. Przygotowujemy się na jego przyjście przez cały okres ciąży, gdyż jest to ogromne wyzwanie. Często kompletując wyprawkę zastanawiamy się co tak naprawdę będzie nam potrzebne.

zobacz
Do podróży gotowi…. Start!

Lato to doskonała pora roku na wakacyjny odpoczynek. Niezależnie od kierunku wyprawy zawsze myślimy o tym, żeby zabrać wszystko co potrzebne dla naszego dziecka. O czym więc powinniśmy pamiętać

zobacz