Na pomoc bolącym brzuszkom!

Na pomoc bolącym brzuszkom!

Jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości u noworodka są kolki. Mogą pojawić się pomiędzy 3 tygodniem, a 5 miesiącem życia. Ich głównym objawem jest nieustępliwy płacz i krzyk maleństwa, który wzbudza niepokój rodziców.

Jak dotąd nie jest do końca wiadomo jakie są przyczyny występowania kolek u niemowląt.

Jednym z powodów może być niedojrzałość układu pokarmowego, który w pierwszych dniach życia cały czas się rozwija. Kolejną przyczyną mogą być też gazy. Uciskają one brzuszek w momencie gdy dziecko łapczywie pije i przy tym połyka powietrze.

Kiedy niemowlę karmione jest butelką, można zastosować smoczki antykolkowe. Innowacją jest smoczek "pełen mleka". Smoczek ten tworzy odrębną komorę, która pozostaje szczelnie wypełniona pokarmem przez cały czas w trakcie karmienia. Powietrze zostaje wypchnięte do butelki, nie miesza się z pokarmem, który dziecko pobiera ze smoczka. Dzięki temu, dziecko nie połyka powietrza.

Można także zastosować butelki ze specjalnym systemem odpowietrzającym. System ten nie dopuszcza do powstawania pęcherzyków powietrza w pokarmie, co zapobiega kolkom, odbijaniu i gromadzeniu gazów.

Poza butelkami pomocne mogą być (już trochę zapomniane) TERMOFORY: obecnie w sklepach możemy znaleźć:

  • tradycyjne termofory, które wypełniamy gorąca woda, o zwykłym wyglądzie lub z pokrowcem przypominającym maskotki, aby okłady były przyjemniejsze;

  • termofory z PESTEK WIŚNI- mają wygląd maskotek lub poduszeczek w różnych kształtach. Wkład podgrzewa się w kuchence mikrofalowej. Oprócz właściwości leczniczych, może posłużyć również jako zabawka dla naszego maluszka.

  • termofory z wkładem żelowym- wkład zazwyczaj umieszczony jest w milutkiej maskotce. W tym przypadku wkład rozgrzewa się w gorącej wodzie lub kuchence mikrofalowej (w zależności od producenta).

    Bezpiecznym wyrobem medycznym jest również kateter rektalny WINDI, przeznaczony do usuwania gazów z układu wydalniczego niemowląt. Błyskawicznie przynosi ulgę przy gazach i kolce. Stosowany zgodnie z instrukcją nie podrażnia błony śluzowej odbytu. Pomaga uniknąć stosowania preparatów farmaceutycznych. Może być stosowany już od pierwszych dni życia.

Przy tej dolegliwości pomocne mogą się okazać również przytulanki z tzw. „białym szumem”. Mają one zazwyczaj działanie uspokajające, gdyż ich szum jest podobny do tego, które dziecko słyszy w brzuszku mamy. Na obecnym rynku istnieje wiele produktów, które posiadają taką funkcje. Są to między innymi: Szumiące misie, Whisbear, Hencz Ośmiornica z odgłosami prenatalnymi, Fisher price Wydra- oddychający uspokajacz, maskotka interaktywna i wiele innych.

Sposoby na bolące brodawki w czasie karmienia piersią

Matki karmiące piersią często borykają się z problemem poranionych brodawek. Z powodu bólu większość kobiet rezygnuje z tego wspaniałego doświadczenia, które buduje więź między matką, a dzieckiem.

zobacz
Rodzaje wózków dziecięcych i ich przeznaczenie

Wózek dziecięcy to urządzenie służące do transportu dzieci, używane od XIX wieku. Rynek dostosowuje się do oczekiwań klienta, a więc z biegiem czasu otrzymujemy coraz to nowsze rozwiązania mające na celu pomoc rodzicom.

zobacz
Na pomoc bolącym brzuszkom!

Na pomoc bolącym brzuszkom! Jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości u noworodka są kolki. Mogą pojawić się pomiędzy 3 tygodniem, a 5 miesiącem życia. Ich głównym objawem jest nieustępliwy płacz i krzyk maleństwa, który wzbudza niepokój rodziców.

zobacz