Porady Mam na udaną adptację w żłobku

Na podstawie wypowiedzi mam przygotowaliśmy dla was 10 praktycznych porad:

1. Wizyta adaptacyjna

Adaptację najlepiej rozpocząć od krótkiej wizyty zapoznawczej w towarzystwie rodzica. Podczas wyboru placówki warto spytać czy można przyjść z dzieckiem przed rozpoczęciem zajęć, tak by maluch zyskał czas na poznanie nowego miejsca.

Podczas drogi do żłobka opowiadaj gdzie i po co jedziecie. Opowiedz o tym miejscu - o zabawkach, salach i opiekunkach. Na miejscu wszystko razem obejrzyjcie. Częstym problemem adaptacyjnym jest fakt, że maluch bez tego prostego procesu czuje się w żłobku obco.

2. Powiedz dziecku kiedy po nie wrócisz

Jeśli wyjaśnisz maluchowi, że będziesz po drzemce lub obiedzie poczuje się znacznie pewniej. Zwłaszcza jeśli ta reguła będzie się powtarzała. Z upływem czasu pociecha poczuje się bezpiecznie, a dodatkowo wychodząc możesz podkreślić fakt, że na pewno po niego wrócisz.

3. Wyprawka to podstawa

Zanim zaczniecie żłobkową przygodę warto się zaopatrzyć w potrzebne i wymagane akcesoria. Pierwsze chwile w obcym miejscu wiążą się z ogromem emocji, warto więc uzbroić malca we wszystko to czego potrzebuje.

Nadmienimy w tym punkcie, że placówki mogą się różnic pod tym względem - jedne zapewniają praktycznie wszystko, a w drugich rodzice sami muszą skompletować odpowiednie produkty.

Ty też będziesz spokojniejsza jeśli za wczasu dowiesz się co musisz przygotować i dodasz to do listy wymaganych przedmiotów codziennego użytku ulubione rzeczy Twojego maluszka.

Najczęstszymi przedmiotami wymaganymi w wyprawce są:

- jednorazowe pieluszki

- piżamka i komplet ubrań na zmianę

- pantofelki

- chusteczki nawilżane i ręczniczek

- zestaw pościeli lub kocyk z poduszką

Podczas kompletowania weź pod uwagę, żeby w żłobku znalazły się np. podusia z którą Twoje dziecko zasypia, lub kubeczek z którego najchętniej pije. Im więcej znanych z domu przedmiotów tym lepiej ze żłobkową adaptacją malucha.

4. Jeśli tylko placówka się zgodzi zabierzcie ulubioną przytulankę

To dodatkowe, a zarazem nieocenione wsparcie dla dzieciaka. Kiedy tylko maluszek zatęskni za domem ukochana maskotka sprawdzi się jak nic innego. Zaznaczamy, że watro dopytać o tą kwestię placówkę, bo chociaż w większości z nich nie można przynosić prywatnych zabawek, to często zasada ta nie obejmuje okresu adaptacyjnego.

5. W pierwszych dniach bądź blisko

Zadbaj, aby proces przyswajania dziecka przebiegał stopniowo. W początkowym okresie nie zostawiaj malucha od razu samego, tylko zaczekaj z nim chwilę. Co ważne nie bądź wtedy na wyciągniecie ręki, zachowaj dystans, ale nie większy niż koniec zasięgu wzroku malucha. Poobserwuj chwilę jak zaczyna się bawić, dodawanie otuchy malcowi stanowi istotną rolę podczas oswajania się z nową przestrzenią.

6. Bądź uśmiechnięta i pozytywna

Małe dzieci są świetnymi psychologami i doskonale odbierają emocje. Kiedy ty będziesz zestresowana, maluch to odczuje i przechwyci Twój nastrój. Warto zachować spokój bez względu na Twój faktyczny stan, dla dobra dziecka. 

Szeroko się uśmiechaj zapewniając malca, że rozpoczyna nową fascynującą przygodę.

7. Nie przedłużaj pożegnań

Przedłużanie trudnego pożegnania nie sprawi, że stanie się Ono łatwiejsze. Maluszek może to odbierać wręcz odwrotnie - że jednak zmieniałaś zdanie i wróci z Tobą. Niezależnie od tego jak Ci jest ciężko nie rób maluchowi niepotrzebnej nadziei, pożegnajcie się czule lecz szybko.

Widok płaczącego dziecka budzi przykrość każdego rodzica, oszczędź więc i sobie, i jemu ciężkich emocji, zwłaszcza, że najczęściej kiedy mama znika maluch się uspokaja i przestaje płakać.

8. Wdrażaj dziecko powoli stopniowo zwiększając ilość spędzanego czasu w żłobku.

Na pierwszy raz cały dzień może się okazać dla dziecka wiecznością. Jeśli możesz zorganizuj to tak by rozpocząć od 2-3 godzin, po tygodniu zwiększ do 4, i na sam koniec analogicznie zwiększaj ilość czasu przebywania w żłobku. Pamiętaj, że maluch musi nauczyć się funkcjonować w innym środowisku i to bez obecności ukochanych rodziców. Musisz więc uzbroić się w cierpliwość.

9. Jeśli jest możliwość to poproś o wsparcie partnera

Jeśli te ciężkie pożegnania były tylko na Twojej głowie, poproś partnera by Cię zastąpił na jakiś czas i przejął pałeczkę. Zwłaszcza jeśli w domu dziecko z Tobą spędza większość czasu. Istnieje szansa, że w takiej konfiguracji pożegnanie będzie łatwiejsze i krótsze, a co za tym idzie mniej stresujące dla dziecka.

10. Utrzymuj kontakt z personelem

Masz prawo podpytywać jak radzi sobie Twoje dziecko, jak się zachowuje po Twoim wyjściu. Opiekunki w żłobkach są doświadczone i mogą pomóc dobrą radą - tak by wypracować jak najlepsze rozwiązanie da Ciebie i dziecka. Warto zaufać pracownikom i zrozumieć, że ich podpowiedzi nie są krytyką, a zwykłymi radami popartymi doświadczeniem. 

I na zakończenie...

Nie podamy jednoznacznej odpowiedzi ile czasu zajmie Twojemu maluchowi przyzwyczajenie się do nowego miejsca i trybu życia, ponieważ każdy maluszek ma swoją niepowtarzalną osobowość.

Przyczyny nieudanej adaptacji także mogą być różne, najlepiej zapisać malucha do placówki kiedy zacznie chodzić. Dziecko w naturalny sposób uczy się wtedy oddalania od mamy i poznaje nowy świat skupiając na nim swoją uwagę.

Ciężki proces adaptacyjny nie wyklucza także polubienia żłobka w późniejszym czasie.

Ps. Trzymamy kciuki za Was i Wasze pociechy :)

Rodzaje wózków dziecięcych i ich przeznaczenie

Wózek dziecięcy to urządzenie służące do transportu dzieci, używane od XIX wieku. Rynek dostosowuje się do oczekiwań klienta, a więc z biegiem czasu otrzymujemy coraz to nowsze rozwiązania mające na celu pomoc rodzicom.

zobacz
Na pomoc bolącym brzuszkom!

Na pomoc bolącym brzuszkom! Jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości u noworodka są kolki. Mogą pojawić się pomiędzy 3 tygodniem, a 5 miesiącem życia. Ich głównym objawem jest nieustępliwy płacz i krzyk maleństwa, który wzbudza niepokój rodziców.

zobacz
Wyprawka dla noworodka

Zebranie niezbędnych ubranek i akcesoriów dla noworodka to obowiązek każdego rodzica. Pierwsze tygodnie są kluczowe, a odpowiednie warunki oraz przedmioty pomogą poznawać noworodkowi otoczenie w bezpieczny sposób

zobacz