Stary niedźwiedź mocno śpi.. Czyli jak dobrze dobrać materacyk.

Spróbujemy pokrótce przybliżyć Wam, czym różnią się materace dostępne na rynku i na co zwrócić uwagę.

Przez pierwsze miesiące swojego życia dziecko najwięcej czasu spędza w łóżeczku. Powinniśmy więc dobrać materac tak, aby odpowiednio podpierał jego kręgosłup na całej długości. Najważniejszym elementem materaca jest jego wypełnienie. To od niego w głównej mierze zależy jakość materaca i jego właściwości. Pozwoli to zapobiec przeciążeniom kręgosłupa (związanych z wymuszoną pozycją ciała podczas spania) oraz wspomóc w przeciwdziałaniu zaburzeń snu.

Pianka co prawda jest najpopularniejszym materiałem wypełnienia, ale nie wszystkie pianki są sobie równe.

Wyróżniamy:

Piankę lateksową charakteryzuje się doskonałą elastycznością punktową, komfortowym podparciem ciała podczas snu, wysoką odpornością na zużycie i uszkodzenia. Materac z pianki lateksowej dobrze dopasowuje się do kształtu ciała.

Pianka poliuretanowa (PUR) zapewnia stabilne i sprężyste podparcie pleców, umożliwiając dziecku swobodną zmianę pozycji i niepowtarzalny komfort podczas snu i wypoczynku.

Pianka poliuretanowa typu HR - Charakteryzuje się większą elastycznością od tradycyjnej pianki poliuretanowej PUR. Główne jej zalety to: doskonała przepuszczalność powietrza, wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie, szybkość odzyskiwania swojego pierwotnego kształtu nawet po intensywnym i długotrwałym uciskaniu, komfort wypoczynku oraz znacznie większą w porównaniu z tradycyjną pianką poliuretanową trwałość materaca.

Pamiętajmy, im większa gęstość pianki tym materacyk będzie zdrowszy dla kręgosłupa. Musimy więc odrzucić miękkie materacyki z pianki o niskiej gęstości, ponieważ nie są one wystarczająco twarde i nie zapewniają one stabilnego podparcia.

Bardzo popularne są również wypełnienia pochodzenia naturalnego:

Mata kokosowa - powstaje z naturalnego włókna orzecha palmy kokosowej. Podczas produkcji poddawany jest zabiegowi termicznemu w celu likwidacji drobnoustrojów.

Łuska gryczana - odpad produkcyjny, poddawany suszeniu i dezynsekcji. Łuska jest umieszczana w kieszeniach wierzchniej warstwy materaca. Zalecana dla dzieci powyżej 9 miesiąca życia. Jest coraz mniej lubiana, ponieważ materac szybciej się niszczy i zniekształca. Może również wydzielać charakterystyczny zapach przeszkadzający podczas snu.

Wyróżniamy również materace dwustronne łączące kilka rodzajów wypełnień np. Lateks-kokos, gryka-pianka-kokos, pianka-lateks. Dzięki temu możemy dobrać twardość materacyka odpowiednio do wieku dziecka.

Kolejnym elementem materaca jest pokrowiec. Ważne jest, aby był on łatwo ściągany do prania (najlepiej w 60°C). Istnieją pokrowce kilku warstwowe, posiadające dodatkowo właściwości antyalergiczne (zapobiegają rozwijaniu się grzybów, bakterii i roztoczy)

Powinniśmy też zwrócić uwagę na certyfikaty jakie powinien zawierać materac :

*Certyfikat Oeko-TexR Standard 100 – Potwierdza on, że materac jest wolny od szkodliwych substancji chemicznych.

*Pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka

*Świadectwo Jakości Zdrowotnej Państwowego Zakładu Higieny

Odpowiedni dobór materaca jest kluczowy w szczególności dla alergików. Nie wystarczy jednak tylko dobór antyalergicznego materaca, ale też pamiętać musimy o poprawnym użytkowaniu

i higienie.

Wskazane jest:

  • * Stosowanie nakładek chroniących materac przed zamoczeniem

  • * Pranie pościeli, poduszek, koców, pokrowców materaców, pluszowych zabawek w temperaturze min. 55°C.

  • * Poddawanie pościeli i zabawek pluszowych okresowemu działaniu niskich temperatur (zamrażanie, wietrzenie).

Walka z przeziębieniem I jego pogromcy

Nadeszła złota jesień, a wraz z nią okres przeziębień. Jak sobie poradzić z katarkiem i innymi objawami ? Podpowiemy Wam kilka sposobów.

zobacz
Baby ono - marka z wieloletnim doświadczeniem

Babyono od 1990 roku wspiera rodziców w procesie wychowania dzieci dostarczając im produkty niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.

zobacz
Poduszka dla ciężarnych MUST HAVE – kobiet w ciąży i matek karmiących.

Ciąża to niemałe wyzwanie dla organizmu kobiety. Poza radością, która towarzyszy obserwowaniu rozwijającego się w jej ciele dziecka, występują nieprzyjemne dolegliwości, które mogą utrudniać normalne funkcjonowanie.

zobacz